Pies kojarzy Ci się przede wszystkim z milusim, uwielbiającym przytulanie towarzyszem spacerów? Oczywiście masz rację, ale warto pamiętać, że nie w każdym przypadku tak jest. Istnieją również groźne rasy psów, nad którymi opiekę sprawować powinny doświadczone osoby. Przedstawiamy dziesięć z nich.

Groźne rasy psów — Cane Corso

Cane Corso to znany ze swojej muskularnej budowy pies w typie Mastifa bezsprzecznie budzi respekt, choć należy dodać, że przedstawiciele tej rasy rzadko kiedy zaatakują obcego człowieka na otwartym terenie.

Są to jednak niewątpliwie stosunkowo groźne psy, które w obronie członków swojej rodziny, czy terytorium, jakie uznają za swoje, są w stanie zachować się bardzo agresywnie. Oczywiście, są to psy kochające rodzinę i właściciela. Niemniej jednak, instynkt pierwotny często jest u nich bardzo silny. Nie są więc zalecane początkującym opiekunom,

Niebezpieczne rasy — Dog Argentyński

W naszym kraju najgroźniejsze rasy czworonogów określa rozporządzenie wydane przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Jak się okazuje, na liście tej znajdują się także dogi argentyńskie. Dlaczego?

Ponieważ są to psy przystosowane przede wszystkim do obrony, w swojej ojczyźnie wykorzystywane przede wszystkim przez funkcjonariuszy policji. Choć rasa ta nie jest zbyt popularna w naszym kraju, warto podkreślić, że jest jedną z 11 ras, na których posiadanie należy uzyskać pozwolenie.

Najgroźniejszy pies obronny? – Moskiewski pies stróżujący

Ta rasa psów wzbudza niemałe uznanie samą swoją posturą — choć z wyglądu nieco przypomina dużo spokojniejszego bernardyna. Prawidłowo zbudowany samiec waży od 60 do 70 kg, a jego wysokość dochodzi do 75-78 centymetrów.

Pomimo krótkiej historii tej rasy (nie została jeszcze nawet oficjalnie sklasyfikowana przez Światowe Towarzystwo Kynologiczne), agresja jej przedstawicieli jest znana na całym świecie. Kluczowe jest więc odpowiednie wychowanie. Pies tej rasy nie jest polecany niedoświadczonym właścicielom. Podobnie, jak powyżej opisywany dog argentyński, to jeden z najbardziej niebezpiecznych psów według rozporządzenia MSWiA.

 

Niebezpieczne rasy psów — Amerykański Pit Bull Terrier

Powszechnie za jedną z najniebezpieczniejszych psów na świecie uważany jest amerykański pit bull terrier (choć wielu hodowców broni pupili, twierdząc, że odpowiednio chowane cechują się bardzo spokojnym temperamentem).

Psy tej rasy początkowo hodowane były przede wszystkim do uczestnictwa w walkach na śmierć i życie, a zatem ich temperament nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem. Omawiana rasa psów znana jest także z wyjątkowej odporności na ból, a hodowcy twierdzą też, że pies taki potrafi niesłychanie przywiązać się do rodziny.

Popularny, ale agresywny — Owczarek Niemiecki

Spośród wszystkich ras wymienionych w dzisiejszym artykule, największą popularnością cieszy się zapewne owczarek niemiecki. Cechuje się on bardzo masywną posturą i wagą dochodzącą do 55 kg, często wykorzystywany jest przez policję, gdzie, rzecz jasna, przechodzi specjalne szkolenie.

Omawiana rasa psów wręcz słynie z tego, że potrafi stać się nadopiekuńcza w stosunku do swojej ludzkiej rodziny, co może powodować agresję. Pies tego rodzaju jest także w stanie zaatakować broniąc terytorium, który uznaje za swoje.

 

Najgroźniejsze rasy psów w polsce — Owczarek Kaukaski

Kolejny przedstawiciel rasy owczarków na naszej liście. W przeciwieństwie do wcześniej wspominanych kuzynów z niemiec, te kaukaskie również obejmuje oficjalny wykaz psów niebezpiecznych przygotowany przez MSWiA.

Czworonogi tej rasy wręcz nie tolerują obcych przebywających na ich terytorium — świetnie sprawdzą się więc jako psy stróżujące, niemniej jednak nie nadają się do domu, który często odwiedzają goście. Agresja tej rasy psów sprawia też, że odradza się je osobom posiadające małe dzieci. Oczywiście, aby móc posiadać takiego pupila, należy uzyskać specjalne zezwolenie.

Najbardziej groźne rasy psów na świecie — Bandog

Kolejny przedstawiciel rasy agresywnej robi wrażenie samą swoją sylwetką, choć, co ciekawe, nic nie wskazuje na to, by psiaki tej rasy były masowo wykorzystywane do walki. Jest to niemniej rodzaj psa niezbyt dobrze tolerujący obcych ludzi oraz zwierzęta, dlatego przy ewentualnych kontaktach należy zachować szczególną ostrożność.

Warto jednocześnie dodać, że zdaniem wielu hodowców odpowiednio przeszkolony bandog amerykański okazuje się psem zaskakująco spokojnym i ułożonym.

Lista psów agresywnych — Pies z Majorki

Dog z Majorki został wyhodowany przede wszystkim w celu walk z innymi psami, a także szczucia bydła. Na co więc wskazuje już sama jego historia — jest to psiak stosunkowo agresywny i niełatwy w wytresowaniu. Pies z Majorki również klasyfikowany jest na liście psów agresywnych. Zachowania agresywne omawianego rodzaju pupila to przede wszystkim skłonność do dominacji i kontrolowania terytorium, a także niechęć do innych psów.

Groźne psy w naszym kraju — Akbash

Akbash to kolejny czworonóg, który znalazł się na „celowniku” Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji — jego posiadanie nie jest, co prawda, zakazane, niemniej jednak hodować go mogą jedynie osoby, które posiadają odpowiednie zezwolenie. Jest to typowy obrońca, nieufny i stosunkowo agresywny wobec obcych, zarówno jeśli mowa o ludziach, jak i zwierzętach.

Akbash to rasa bardzo niezależna i posiadająca bardzo silny instynkt terytorialny. Niedoświadczonym hodowcom może więc narobić sporo problemów.

Najgroźniejszy pies świata? – Rottweiler

Kończąc naszą listę dziesięciu ras uznawanych za agresywne, przedstawiamy popularnego w naszym kraju rottweilera. Jest to naprawdę potężna rasa, o dobrze rozwiniętym instynkcie terytorialno-obronnym. Psiaki tej rasy w obronie tak właściciela, jak i terytorium są w stanie zrobić naprawdę wszystko.

Niemniej jednak, agresywne zachowania są potęgowane przede wszystkim przez nieodpowiednie wychowanie. Rottweiler wymaga specjalnego szkolenia, ale w żadnym razie nie wolno bić go w ramach kary — może to wzmocnić naturalny instynkt tej rasy.

Groźne rasy psów w Polsce — podsumowanie

Pamiętajmy, że agresja psa rodzi się w dużej mierze z nieodpowiedniego wychowania. Psy każdej z wymienionych ras powinny zostać poddane odpowiedniemu treningowi i socjalizacji — ale nie za pomocą przemocy.

Poziom agresji pupila zależy przede wszystkim od metod wychowawczych właściciela — absolutnie nie może on stać się przedmiotem, zabawką, czuć się odrzucony. Przy nieprawidłowym traktowaniu nawet w labradorze wykluje się skłonność do agresji.