Rasa Jack Russel Terrier ma niemałe grono zwolenników, także w naszym kraju. Historia rasy rozpoczyna się na początku XIX wieku – w domyśle Jack Russell Terrier miał to być pies myśliwski, specjalizujący się w polowaniach na lisy. Jej twórcą jest brytyjski pastor John Russell, od którego nazwiska wzięła swoją nazwę omawiana rasa. Swoją własną suczkę ochrzcił on zaś imieniem Trump. Pomimo tego, Jack Russel Terrier został uznany za samodzielną rasę dopiero w 1991 roku, po latach starań Australijskich naukowców o stworzenie idealnego wzorca.
Te niewielkich rozmiarów psiaki okazują się być fantastycznymi pociechami. Wręcz bezgranicznie kochają swoich właścicieli i cenią każdą spędzoną z nimi chwilę. Czy oznacza to jednak, że taki terier to dobry wybór dla każdego? Czym charakteryzuje się rasowy Jack Russel Terrier? Jak wygląda jego pielęgnacja i czy rasa Jack Russel Terrier posiada poważne problemy zdrowotne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym dzisiejszym artykule.
Jak wygląda typowy Jack Russell?
Na początku porozmawiajmy o podstawowej kwestii, czyli tym, jak rasowy Jack Russel Terrier właściwie wygląda. Dzięki temy będziesz miał pewność kupując lub adoptując psa, że jego hodowca jest z Tobą uczciwy.
Rasa Jack Russel Terrier charakteryzuje się dość krępą budową ciała. Pomimo, że jest to dość mały pies, jego tylne nogi są silnie zbudowane i mocno umięśnione. Pies ten posiada stosunkowo krótką sierść, która składa się z podszerstka i włosa okrywowego. Wysokość w kłębie wynosi zazwyczaj około trzydziestu centymetrów, zaś waga pupila nie powinna przekroczyć sześciu kilogramów (choć, rzecz jasna, czasami zdarzają się psiaki cięższe). Sierść jest stosunkowo szorstka. Charakterystycznym przypadkiem jest natomiast Jack Russel Terrier drutowaty. którego sierść jest mieszanką szorstkiej i miękkiej. Co do koloru umaszczenia – dominuje barwa biała, czasami także z czarnymi lub brązowymi znaczeniami
W przypadku idealnego wzorca przedstawiciela tej rasy oczy są raczej ciemne, uszy zaś nie powinny być zbyt duże. Idealną sytuacją jest ta, gdy są one delikatnie załamane do przodu.
Warto podkreślić, że brytyjska organizacja kynologiczna (British Kennel Club) aż do 2013 roku nie uznawała faktu istnienia tej rasy. Na wystawach pojawiał się tylko i wyłącznie większa i masywniejsza, bliźniacza rasa opisywanego psa – Parson Jack Russel Terrier. Brytyjczycy nie mogli bowiem przez długi czas zaakceptować, że stworzenie „standardowego” Jack Russel Terriera przypisywano Australijczykom.
Jack russell terrier – jakie usposobienie ma ta rasa?
Pomówmy teraz o tym, jakim charakterem cechują się psiaki Jack Russel Terrier. Musisz wiedzieć, że pupile reprezentujące tę konkretną rasę, pomimo swych niewielkich rozmiarów, nie czują respektu przed innymi psami. Konieczne będzie więc odpowiednie wychowanie pupila, pokierowanie nim tak, by nauczył się nie prowokować innych czworonogów i nie wszczynać „kłótni”, które mogą się dla niego bardzo źle skończyć. Ponieważ czworonóg taki to z natury psi myśliwy, musisz też bacznie obserwować, czy nie „interesuje się” zbytnio napotkany zwierzakami – kurami, kaczkami, ale nie tylko. Pamiętaj, aby szczególną uwagę zwracać na zachowanie pieska podczas wypraw do lasu. Instynkt może okazać się bowiem nie do przezwyciężenia.
Jack Russell Terrier to pies, który wymagał będzie od Ciebie dość dużo uwagi, szczególnie na początku waszej znajomości. W wielu przypadkach konieczne będzie odpowiednie przeszkolenie pupila. Niemniej jednak – rasa Jack Russell Terrier słynie ze swojej miłości i oddania właścicielowi. Jeśli odpowiednio podejdziesz do kwestii jego wychowania, z całą pewnością stanie się wspaniałym towarzyszem niejednej wędrówki.
Rasa Jack Russell Terrier – problemy zdrowotne i pielęgnacja
Kolejna dobra wiadomość jest taka, że psy tej rasy są mało chorowite i nieobciążone genetycznymi dolegliwościami. Co za tym idzie, nawet dorosły, przygarnięty ze schroniska Jack Russel Terrier będzie oddanym przyjacielem przez wiele lat. Najczęściej występują proste alergie, z których wyleczeniem nie powinien mieć problemu żaden doświadczony weterynarz. Stosunkowo częsty problem stanowi też zwichnięcie rzepki. Pamiętać także musisz o regularnej toalecie uszu pupila. Sprawdzaj, czy nie rozwija się w nich stan zapalny. Prawidłowo chowany, zadbany pies tej rasy może żyć od 13 do nawet 16 lat.
Spacer z psiakiem rasy Jack Russell Terrier powinien być stosunkowo intensywny. Pozwól pupilowi się wyszaleć – na przykład rzucając mu kijka, czy bawiąc się z nim w przeciąganie liny. Pamiętaj jednak, że w wyniku dużej aktywności fizycznej przytrafić się może kontuzja kończyn.
Czym zaś należy karmić psa tej rasy? Jack Russel Terrier może jeść zarówno mięso (w tym dziczyznę), jak i ryby. Oczywiście, dobra karma powinna zawierać także elementy warzywne – marchewkę, ziemniaki, czy też groszek. Przygotowując pupilowi posiłek na własną rękę pamiętać musisz, że powinien on zawierać przynajmniej 50% mięsa i podrobów oraz przynajmniej 35% warzyw. Pozostałą część mogą stanowić tłuszcz, lub wypełniacze.