Uroczy, nieco fajtłapowaty, ale mądry pies rodzinny o bystrym spojrzeniu i przyjacielskim usposobieniu – mowa oczywiście o rasie Golden Retriever. Jaka jest historia tej popularnej rasy i co trzeba wiedzieć o Golden Retrieverach?

Golden Retriever – historia i opis rasy

Goldeny są jedną z najstarszych ras psów – ich rodowód sięga początków XIX wieku. Rasa Golden Retriever narodziła się w Szkocji, początkowo były psami myśliwskimi, które towarzyszyły ludziom w polowaniach. Początkowo były skrzyżowaniem żółtego Retrievera z nieistniejącą dziś rasą Tweed Water Spaniel, czyli uroczego spaniela o średniej wielkości i jasnobrązowej sierści. Kolejne krzyżowania sprawiły, że dzisiejszy Golden Retriever zyskał domieszkę krwi inny ras, takich jak Labrador, Setera Irlandzki, Nowofundland oraz Bloodhound. Za twórcę rasy uznaje się lorda Tweedmouth – sir Dudleya Majoribanksa. Po raz pierwszy czworonogi tej rasy pokazano szerszej publiczności na jednej z angielskich wystaw w 1908 roku. Pierwszy człon nazwy rasy nawiązuje do koloru sierści psów, czyli złoto-kremowej barwy. Obecnie wyróżnia się dwa typy Goldenów: rasa amerykańska i angielska. Pierwsze mają ciemniejsze, złote umaszczenie, drugie mają jasną, kremową sierść.

Dziś są to głównie psy hodowlane i jedne z częściej wybieranych na przyjaciela i członka rodziny. Dzięki niesamowitej zdolności uczenia się, doskonałej pamięci i nieomylnemu węchowi bardzo często pełnią też role psów-ratowników lub towarzyszą służbom mundurowym, gdzie np. wykrywają narkotyki lub ładunki wybuchowe.

Golden Retriever – charakter i usposobienie

Golden Retrievery są zaliczane do psów ras dużych. Przedstawiciele tej rasy to duże i majestatyczne stworzenia o niezwykle wesołym i przyjacielskim usposobieniu oraz ponadprzeciętnych zdolnościach umysłowych. Golden to pies energiczny, pewny siebie i ciekawski, ale też bystry, posłuszny i cierpliwy. Golden Retriever najlepiej czuje się w towarzystwie, lubi poznawać ludzi i inne psy, bardzo szybko przywiązuje się do rodziny. Idealnie sprawdzi się jako pies rodzinny, dogada się zarówno z innymi zwierzętami, jak i najmłodszymi członkami rodziny, jest przyjazny wobec dzieci i przywiązuje się do rodziny.

Goldeny nie domagają się nadmiernie uwagi, ale z przyjemnością towarzyszą swoim opiekunom w codziennych czynnościach. Mały Golden Retriever potrzebuje odpowiedniej stymulacji w pierwszych tygodniach życia, aby mogły rozwinąć się jego naturalne zdolności. Początkowo szczeniaki mogą wydawać się psotne i krnąbrne, ale jeśli szczenię od początku otrzyma odpowiednią dawkę zainteresowania i tresury, dorosły pies będzie posłuszny i wierny. Golden doskonale sprawdzi się w roli stróża, ale wbrew pozorom nie jest psem kanapowym. Każdy Golden Retriever potrzebuje sporo ruchu i przynajmniej jednego długiego spaceru dziennie. Poza codzienną aktywnością fizyczną psu należy zapewnić też aktywność intelektualną. Od pierwszych tygodni życia Golden uwielbia węszyć, tropić, biegać i aportować, więc podczas spacerów z pewnością jego uwagę zwróci ptactwo i drobna zwierzyna. Idealne warunki do życia dla takiego psa to dom z ogrodem i dostęp do akwenu wodnego.

Długość życia Goldena

Pies rasy Golden Retriever może żyć nawet 15 lat. Długość życia psa tej rasy zależy przede wszystkim od jego opiekunów, trybu życia, diety i zdrowia samego psa, przeciętnie dożywają około 12-14 lat. Najczęstsze problemy zdrowotne dotykające Goldenów to dysplazja stawu biodrowego lub łokciowego, atopowe zapalenie skóry, niedoczynność tarczycy, nowotwory skóry, jamy ustnej i trzustki oraz problemy z moczowodami lub przełykiem. Jedną z częstych przypadłości jest depigmentacja nosa, czyli tzw. nos Dudleya (od Dudleya Marjoribanksa – szkockiego barona Tweedmouth) – jest to genetyczna anomalia, która nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia zwierzęcia.  Goldeny mają predyspozycje do tycia, więc warto od samego początku zadbać o odpowiednią dietę. Są też znane z dużego apetytu, więc wszelkie smaczki i przekąski najlepiej zarezerwować na czas zabawy i nauki. Jeśli Golden jest dobrze prowadzony, wtedy choruje rzadko i dożywa sędziwego wieku.

Golden Retriever – pielęgnacja

Goldeny są dużymi psami, dorosłe zwierzę osiąga wzrost około 50-60 cm i wagę od 25 (suka) do nawet 35 kg (pies). Golden Retriever ma kilka charakterystycznych cech. Są to oklapnięte uszy, długi ogon i zgrabna sylwetka, którą pokrywa półdługa, jasna sierść – prosta lub falowana. Pod kremowo-złotą sierścią kryje się gęsty podszerstek, który sprawia, że psom niestraszny jest deszcz, ani kąpiele. Dzięki temu Retrievery wykazują też dużą odporność na warunki atmosferyczne. Z uwagi na jasne umaszczenie i długość sierści Goldeny potrzebują odpowiedniej i regularnej pielęgnacji. Podstawowa pielęgnacja to kąpiele, ich częstotliwość będzie zależała od aktywności psa, częstotliwości spacerów, a nawet od pogody. Psy tej rasy tracą sierść przez cały rok, więc powinny być czesane regularnie co najmniej 1-2 razy w tygodniu, a w okresie linienia nawet codziennie. Najwięcej uwagi wymagają uszy Golden Retrievera, do których z uwagi na ich wielkość nie dociera odpowiednia ilość powietrza i są przez to narażone na infekcje, dlatego trzeba je systematycznie czyścić.

Ile kosztuje szczeniak Golden Retriever w hodowli?

Zakup Golden Retrievera to niemały wydatek, cena psa tej rasy waha się pomiędzy 2500 a 3500 złotych. Przed zakupem szczeniaka należy sprawdzić, czy dana hodowla jest legalna. Najlepiej kontaktować się wyłącznie z hodowlami, które są zrzeszone w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP) oraz wystawiają szczeniętom rodowody Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI).