Posiadanie psa to ogromna odpowiedzialność. Zanim ugościmy nowego psiego towarzysza pod naszym dachem, warto przyjrzeć się bliżej charakterystyce rasy, jaką wybraliśmy. Dziś dowiemy się wszystkich najważniejszych faktów o rasie Border Collie. Czy ten piękny, żywiołowy pies będzie idealny dla każdego? Jaki ma temperament? Jakie są jego potrzeby i jak wygląda codzienna pielęgnacja? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziecie w dalszej części artykułu.

Border Collie – historia rasy

Owczarki Border Collie są psami pasternymi. Pochodzą z Wielkiej Brytanii, a dokładniej z miasta Northumbrian. Ich nazwa pochodzi od słowa „granica” – „border”, gdyż region, w którym się znajdowały, leżał na pograniczu Anglii ze Szkocją. W ówczesnych czasach psy tej rasy nazywano „working shipdoog” co dosłownie oznacza „pracujący owczarek”. Pomagał ludziom zaganiać i pilnować stado owiec. Jego bystrość i żywiołowość, a zarazem posłuszność powodowały, że idealnie nadawał się na psa pasterza.

Border Collie – podstawowe informacje

Border Collie to pies średniej wielkości. Jest istnym wulkany energii. Temperament i instynkt Border Collie znacząco wyróżnia go na tle innych ras. Psy te są bystre, żywiołowe i nieustannie skore do zabaw. Właściciele tej rasy z dumą zabierają je na wystawy psów. Ich dostojność, połączona z silą i mądrością potrafi zadziwić. Czarujące oczy Collie często występują w dwóch odmianach. Przez heterochromie jedno oko jest brązowe a drugie niebieskie, psy takie zazwyczaj posiadają umaszczenie marmurkowe zwane ”merle”. Psiaki mogą posiadać także dwoje oczu w kolorze brązowym lub niebieskim. W związku z tym, że są to psy hiperaktywne i potrafią być dość głośnie najlepiej czują się w domach z ogrodem.

CIEKAWOSTKA

Rasa Border Collie powstała dzięki skrzyżowaniu psów przywiezionych na ziemie Brytyjskie przez Rzymian z psami sprowadzonymi przez Wikingów. Połączenie tych dwóch odmiennych typów psów poskutkowało powstaniem znanej nam dziś rasy Border Collie.

Border Collie – opis rasy

Grupa FCI:

Grupa I: owczarki i pozostałe psy pasterskie, z wyłączeniem psów szwajcarskich do bydła

Sekcja: Sekcja I – owczarki

Rozmiar:

pies: 50 – 55 cm w kłębie

suka: 48 – 52cm w kłębie

Waga

pies/suka: 15 – 20 kg

Umaszczenie

  • blue merle – niebieski marmurkowy
  • chocolate merle – czekoladowy marmurkowy
  • black tricolor – czarno-biały z podpalaniem

Oczy

  • heterochromia
  • brązowe
  • niebieskie

Charakter:

bardzo wymagający, bystry, gotowy do działania, przyjazny, posłuszny

Długość życia:

10-15 lat

Border Collie – charakter rasy

Psy Border Collie są uznawane za najmądrzejsze psy na świecie i jednocześnie bardzo wymagające. Mimo iż są bystre, inteligentne, źle prowadzone potrafią być niesforne i sprawiać mnóstwo problemów wychowawczych. Psy Collie są przyjaźnie nastawione do innych czworonogów, a także dla ludzi, jednak potrzebują stanowczości i ciągłego stymulowania umysłowego, dużej ilości ruchu i uwagi ze strony właściciela. Uwielbiają gry i zabawy, które wymagaj a od nich bystrości umysłu. Doskonale sprawdzą się w takich dyscyplinach jak canicross, agility i treibball.

Border Collie – niezastąpiony pomocnik

Border Collie pomagają służbą ratunkowym w poszukiwaniu ludzi zakopanych pod śnieżnymi lawinami i gruzami. Sprawdzają się przy znajdowaniu narkotyków. Często są niezastąpionymi pomocnikami ludzi chorujących na padaczkę. Potrafią wyczuć zbliżający się atak i w porę ostrzec swojego podopiecznego. Towarzyszą też osobami niewidomych. Dzięki łagodnemu usposobieniu są wykorzystywane w dogoterapii, pracując z dziećmi autystycznymi, z porażeniem mózgowym, a także zespołem Downa.

Border Collie – pielęgnacja

Przedstawiciele rasy Border Collie w zależności od danego osobnika posiadają sierść średniej długości z charakterystycznym podszerstkiem chroniącym je przed zimnem. By z sierści nie tworzyły się kołtuny a włosie zawsze wyglądało pięknie i zdrowo, należy je regularnie wyczesywać. Do tego zabiegu przyda się furminator, metalowa szczotka i filcak. Nieco mniej pracy mamy z osobnikami krótkowłosymi. Raz na jakiś czas należy wykąpać naszego pupila. Najlepiej, by od szczeniaka był uczony regularnej higieny. Wycieranie łap po spacerze, przyzwyczajenie do regularnego czesania, oswojenie z wanną, zapoznanie ze szczoteczką do zębów, przycinanie pazurów pozwolą wyeliminować przyszłe problemy związane z dbaniem o naszego przyjaciela na dalszych etapach jego rozwoju.

Border Collie – żywienie

Sposób żywienia psów rasy Collie nie różni się jakoś diametralnie od sposobu żywienia innych ras. Należy jednak mieć na uwadze nadaktywość naszego pupila. Psiaki te przeważnie są ciągle w ruchu, warto więc zaopatrzyć się w karmę dla psów aktywnych. Pamiętajmy, że dorosły pies potrzebuje nieco inaczej zbilansowanych posiłków niż szczeniak. Dopasujmy więc karmę do aktualnych potrzeb naszego zwierzęcia. Unikajmy pozostawiania jego miski ciągle pełnej. Możemy tym zaszkodzić naszemu czworonogowi. By zwierzak mógł cieszyć się dobrym zdrowiem, najlepiej zapewnić mu dwa posiłki dziennie w odpowiednio odmierzonych porcjach.

Border Collie – koszt 

Koszt zakupu Border Collie różni się w zależności od danej hodowli, a także miejsca, z którego chcemy nabyć naszego nowego pupila. Najlepiej udać się w tym celu do zarejestrowanej w Związku Kynologicznym hodowli. W tym wypadku możemy być pewni co do pochodzenia psa. Dostajemy metrykę urodzenia niezbędna do otrzymania rodowodu, szczeniaki są zadbane, przebadane, bez dysplazji stawów biodrowych i łokciowych, poosiadają wszystkie szczepienia i są poddane socjalizacji. Innym wyjściem jest przygarnięcie psiaka ze schroniska, jednak w tym przypadku nie możemy mieć co do niczego pewności, ale za to ofiarujemy zwierzęciu nowy kochający dom.

Jak widzimy wychowanie czworonożnego towarzysza to nie lada wyzwanie. Rasa Border Collie jest tego idealnym przykładem. Mimo, że zachwyca swoją urodą i ma wesołe usposobienie, jest przy tym bardzo wymagający. Złe prowadzenie psa zaszkodzi nie tylko właścicielowi, ale także zwierzęciu. Border Collie do pełni szczęścia potrzebuje mnóstwa uwagi, ruchu i przede wszystkim doświadczonego opiekuna, który sprosta wszystkim jego wymaganiom.