Zastanawiasz się nad zakupieniem lub adopcją psa rasy amsraff? Bez wątpienia stanie się on wiernym przyjacielem i towarzyszem niejednej podróży. Pamiętaj jednak, że (tak, jak w przypadku każdej innej rasy) amstaff posiada kilka cech charakterystycznych, które nie każdemu przypadną do gustu. Czy psiak tej rasy to odpowiedni wybór dla Ciebie, czy też być może powinieneś zdecydować się na nieco innego czworonoga? Mamy nadzieję, że nasz dzisiejszy wpis pomoże Ci podjąć dobrą decyzję.

Jakim usposobieniem charakteryzuje się amstaff?

Na początku skupimy się na tym, jakim charakterem cechuje się ta rasa psów. Mówi się, że amstaff to psiak stosunkowo agresywny – w wielu osobach rasa ta budzi względny strach. Czy jest to osąd sprawiedliwy?

Można powiedzieć. że i tak i nie. American Staffordshire Terrier to zdecydowanie pies stanowczy i gotowy bronić zarówno swojego właściciela, jak i terytorium, które uważa za swoje. Nie należy też ukrywać, że pies tej rasy będzie bardzo energiczny. W poszukiwaniu odpowiedniej rozrywki psiak może nawet zacząć broić. Co za tym idzie jego odpowiednie wyhowanie może sprawić problemy niedoświadczonym hodowcom – zwłaszcza, gdy mowa o szczeniętach.

Nie zmienia to jednak faktu, że amstaff to pies bardzo oddany rodzinie, która go przygarnęła. Swoją miłością otoczy wszystkich domowników – z każdym będzie chciał spędzić nieco czasu. Pamiętać też musisz, że przedstawiciele rasy amstaff raczej źle znoszą samotność. Nie powinny zostawać same na długi okres czasu. Kiedy więc możesz, zabieraj pupila ze sobą, a gdy to niemożliwe staraj się jak najszybciej powrócić do domu.

Co tyczy się rzekomej agresji – pamiętaj, że to w dużej mierze od Ciebie zależy, jak zachowywać się będzie Twój amstaff. Nie ma co ukrywać, że są to psy obronne i z natury nieufne wobec obcych. Odpowiednie wychowanie amstaffa z pewnością jednak sprawi, że przełamie on „uprzedzenia”. Pomóc w tym może odpowiednie szkolenie.

Jak wyglądają psy rasy amstaff?

Jak upewnić się, że nie zostaniesz oszukany? Po prostu dowiedz się, jak wygląda amstaff!

Amstaff to pies muskularny, imponujący samym swoim wyglądem. Cechują go silne, szeroko rozstawione nogi, oraz charakterystyczna głowa z mocno zarysowaną szczęką. Amstaff posiada dość głęboko osadzone oczy, a ich barwa jest zazwyczaj ciemna. Psy tej rasy posiadają krótką sierść. Warto też podkreślić, że nie występuje u nich podszerstek.

Oczywiście, podobnie jak w przypadku psów innych ras, u amstaffów występuje bardzo różne umaszczenie. Amstaff może występować zarówno w kolorze białym, brązowym, szarym, czy czarnym, ale także błękitnym, czy podpalanym. To właśnie błękitne umaszczenie jest obecnie najbardziej poszukiwane. Amstaff blue z dobrej hodowli to bowiem wydatek rzedu nawet pięciu tysięcy złotych. Najmniej pożądany jest zaś amstaff biały.

Wzrost dorosłego samca dochodzi zazwyczaj do 48, a suczek do 43 centymetrów. Amstaff cechuje się wagą nie przekraczającą zazwyczaj 40 kilogramów.

Zdrowie psa rasy american staffordshire terrier

Wiele osób mylnie przekonanych jest, że amstaff to stosunkowo chorowita rasa. Nie jest to prawda. Na szczęście, w przeciwieństwie do innych ras typu bull, Amstaffy to psy cieszące się dobrym zdrowiem i kondycją – pod warunkiem, że szczeniak pochodzi z dobrej hodowli. Warto też – przed zakupem – sprawdzić wszelkie badania i linie hodowlane.

Kupując szczeniaka amstaffa ze słabej hodowli musisz liczyć się z konsekwencjami. Psiak taki może i będzie tańszy w zakupie, niemniej cechuje go wyższa szansa wystąpienia przykrych problemów zdrowotnych. Jednym z częściej występujących jest dysplazja stawów biodrowych. Pies taki może mieć także problemy z sercem.

Każdy opiekun powinien też wiedzieć, że dla utrzymania psa w dobrym zdrowiu konieczne jest jego odpowiednie żywienie. Amstaff wymaga karmy zawierającej dużą ilość białka pochodzenia roślinnego. Amerykański staffordshire terier wręcz uwielbia BARF, podobnie jak i podane w całości elementy zwierzęcych tuszek. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że opiekun jest też zobowiązany zapewnić psu stały dostęp do świeżej wody.

Odpowiednio chowany i zadbany amstaff może żyć nawet 14-15 lat.

Pielęgnacja psów rasy amerykański staffordshire terrier

Amstaff nie wymaga specjalnie skomplikowanej pielęgnacji. Wystarczy jedynie, że co kilka dni przeczeszesz psi grzbiet szczotką z włosiem. Amstaff kąpieli potrzebuje jedynie okazjonalnie, nie częściej, niż raz na kilka miesięcy. Większość zabrudzeń z jego sierści bez problemu usunie bowiem przeczesanie. Regularnie sprawdzaj natomiast, czy Twój pies posiada czyste uszy i czy nie rozwija się w nich stan zapalny.

Amstaff to pies, który wręcz tryska energią. Aby zachować jego dobre zdrowie i samopoczucie, dbaj o regularne i intensywne spacery. Nie martw się – ani rzucanie kijami, ani przeciąganie liny nie przemęczy Twojego pupila. Pamiętaj jednak, że w związku z tym, że u psów rasy amstaff nie występuje podszerstek, są one dość wrażliwe na zimno. Podczas chłodnych, jesienno zimowych wieczorów spacery nie powinny być zbyt długie – chyba, że zdecydujesz się na zakup ocieplacza.